SOPOT LUB WROCŁAW
AKADEMIA CHOREOTERAPII I ARTETERAPII
Taniec to najpiękniejsze zjawisko jakie znam, może pomagać, wyzwalać, leczyć, uspokajać i pobudzać. W tańcu możesz spotkać innych, możesz spotkać samego siebie, odkryć to, co nieświadome, usłyszeć odpowiedzi na zadane pytania i odnaleźć sens życia. Ani jedna przetańczona chwila nie jest chwilą straconą.
Dlatego zaproszę ciebie do tańca i opowiem o tym, czym dla mnie jest taniec i dlaczego warto tańczyć. Mam szczęście, ponieważ taniec towarzyszył mi od zawsze, odkrywałam jego piękno i to, że jest też potężnym narzędziem w terapii, a do tego teraz mogę pracować tańcząc – prowadząc zajęcia o charakterze choreoterapeutycznym z elementami arteterapii ze studentami i osobami skazanymi. O tańcu i jego walorach można czytać, dyskutować, rozmyślać – ale najlepiej po prostu zatańczyć! Przekonaj się sam! Zapraszam właśnie ciebie!
Warsztaty bazują na teoretycznych i praktycznych podstawach terapii tańcem oraz arteterapii w szerokim rozumieniu (jako terapia przez sztuki piękne). Będziemy odwoływać się do metod pracy z grupą, bazujących na szeroko rozumianej sztuce i tańcu, w kontekście psychologii i pedagogiki.
CELEM CYKLU SZKOLENIOWEGO
Jest prezentacja możliwości zastosowania sztuki, w szczególności tańca (choreoterapii), a także walorów wynikających z łączenia poszczególnych dziedzin sztuki z działaniami choreoterapeutycznymi w pracy z grupą oraz w realizacji własnej drogi samorozwoju w szerokim tego słowa ujęciu. Dla uczestników tego typu działań jest to niepowtarzalna możliwość wielozmysłowego doświadczania sztuki, co w efekcie skutkuje wzmocnioną stymulacją bodźcami o zróżnicowanym charakterze. Każdy uczestnik może dzięki temu odkryć swoją pasję, uaktywnić procesy twórcze i kreatywne, przyspieszyć i pogłębić indywidualny proces zmiany.
Podczas poszczególnych szkoleń będziemy odwoływać się do metod pracy z grupą, bazujących na szeroko rozumianej sztuce i tańcu przede wszystkim, takich jak: Improwizacja i Symbolika Ciała (Detlef Kappert), Life Art Process (Anna Halprin), 5 Rytmów® (Gabrielle Roth), Medicine Movement, ¾ Dance (Lucie Schmidt), Ruch Autentyczny, Taniec Kreatywny, Continuum Movement, Metoda Feldenkraisa, Tańce w kręgu, Dance Movement Therapy, Danza Contemplativa, analiza ruchu wg Labana, a także Metoda Pilatesa czy Joga oraz wiele innych.
DLA KOGO:
Szkolenia adresowane są przede wszystkim do osób, które chcą zapoznać się z choreoterapią i arteterapią oraz chcą nauczyć się podstawowych zasad, metod i technik pracy arteterapeutycznej, z których mogliby korzystać w swojej pracy zawodowej. W szczególności do: terapeutów, psychoterapeutów, psychologów, pedagogów, nauczycieli, wychowawców, trenerów, coachów, instruktorów, animatorów, pracowników socjalnych, pracowników ośrodków pomocy społecznej, pracowników służby więziennej, opiekunów osób starszych, fizjoterapeutów, studentów, a także osób pracujących z grupami oraz klientem indywidualnym, chcących wzbogacić swój warsztat pracy oraz osób zainteresowanych własnym rozwojem.
Uczestnikami mogą być wszystkie osoby zainteresowane rozwojem zawodowym i poszerzaniem własnych kompetencji z zakresu choreoterapii i arteterapii, wymagane wykształcenie na poziomie minimum – licencjat.
Od uczestników warsztatów nie są wymagane tzw. umiejętności taneczne, uzdolnienia plastyczne czy inne predyspozycje artystyczne.
CYKL SZKOLENIOWY, TEMATYKA ZJAZDÓW, TERMINY, MIEJSCE:
Cykl szkoleniowo – rozwojowy z zakresu choreoterapii i arteterapii obejmuje 9 spotkań, każde z nich przemyślane jest jako niezależne szkolenie i można dzięki temu uczestniczyć w wybranych przez siebie, pojedynczych szkoleniach. Zachęcam jednak do uczestnictwa w całości, ponieważ jest to jedyna na rynku edukacyjnym propozycja kompleksowego szkolenia, dająca pełne spektrum doświadczenia w zakresie wszystkich technik arteterapeutycznych, uzupełnionych o techniki skoncentrowane wokół zagadnienia estetoterapii i terapeutycznych walorów natury. Punktem wyjścia jest choreoterapia, rozbudowana o pozostałe techniki, co zapewnia unikalny charakter tego cyklu szkoleniowego.
Dołączyć do uczestnictwa w cyklu szkoleniowym można w dowolnym momencie. Istnieje możliwość „odrobienia” nieobecności w konkretnym warsztacie – w innym terminie w innym mieście.
Uczestnicy pełnego cyklu szkoleniowego otrzymują Certyfikat Instruktora choreoterapii z elementami arteterapii oraz estetoterapii i terapii poprzez kontakt z naturą.
Uczestnictwo w poszczególnych warsztatach potwierdzane jest zaświadczeniem.
PRZEBIEG SZKOLEŃ:
Weekend: sobota 09.30– 18.00, niedziela 09.30– 17.00.
Każdy dzień składa się z 3 bloków tematycznych. Każdy blok rozpoczyna się teoretycznym wprowadzeniem, następnie – praktyczne doświadczanie wybranych zagadnień, na koniec – omówienie, dyskusja i podsumowanie. Dominować będą zajęcia praktyczne, dużo ćwiczeń i ruchu, a następnie omawianie i podsumowanie. Szkolenie łączy w sobie teorię z doświadczeniem pracy indywidualnej i w grupie.
Podczas każdego dnia przewidziane są przerwy na posiłki i regenerację. Zapewniamy bufet i możliwość indywidualnego zamówienia cateringu obiadowego (wegetariański).
TERMINY SZKOLEŃ I MIEJSCE 2024/2025
TYTUŁ SZKOLENIA | WROCŁAW | SOPOT |
Wprowadzenie do choreoterapii i arteterapii | 19-20.10.2024 | 26-27.10.2024 |
Moc ruchu | 23-24.11.2024 | 09-10.11.2024 |
Od bezruchu do ruchu | 21-22.12.2024 | 15-16.12.2024 |
Mandala | 11-12.01.2025 | 25-26.01.2025 |
Obraz i ruch | 08-09.02.2025 | 15-16.02.2025 |
Filmy z tańcem w tle | 08-09.03.2025 | 22-23.03.2025 |
Świadomość ciała | 05-06.04.2025 | 12-13.04.2025 |
Terapeutyczna moc natury | 24-25.05.2025 | 10-11.05.2025 |
Terapeutyczna moc słowa | 07-08.06.2025 | 28-29.06.2025 |
CO JEST ZAWARTE W PAKIECIE OFERTY SZKOLENIOWEJ?
- aktywne uczestnictwo w szkoleniu,
- SKRYPT teoretyczno – metodyczny (obszerny opis podstaw teoretycznych z zakresu danej tematyki, przekładowe scenariusze działań i propozycje ich rozbudowy, a także szczegółowy opis poszczególnych działań realizowanych podczas szkolenia – zastępuje notatki!),
- każdorazowo zaświadczenie o uczestnictwie w danym szkoleniu (w j. polskim i j. angielskim),
- zaświadczenie ukończenia szkolenia, wydanego na podstawie & 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 186),
- długopis, papier, materiały plastyczne, materiały szkoleniowe,
- spis literatury zalecanej do studiowania z zakresu tematyki danego szkolenia,
- dodatkowe materiały edukacyjne (filmy instruktarzowe, artykuły naukowe, wykresy, fotografie itp.)
- bufet: ciepłe napoje (kawa, herbata, aromatyczne napary owocowe), woda, ciasteczka, owoce, orzechy, suszone owoce, czekolada.
ZAREZERWUJ SWOJE MIEJSCE W AKADEMII!
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność rezerwacji.
Przy zgłoszeniu się 2 osób razem – specjalne rabaty (zapytaj proszę o propozycję).
Zachęcam do uzyskania informacji w swoim miejscu pracy (szczególnie w oświacie i w służbie zdrowia) o refundacji kosztów szkoleń!
Wystawiamy faktury.
Warsztat „Wprowadzenie do choreoterapii”
1,200.00złWarsztat „Moc ruchu”
1,200.00złAUTORKA I PROWADZĄCA SZKOLENIA:
ANNA GLIŃSKA-LACHOWICZ
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Pedagog resocjalizacyjny, choreoterapeuta, tancerz i instruktor tańca, Certyfikowany Arteterapeuta KAJROS i Certyfikowany Edukator Arteterapii KAJROS, Instruktor Improwizacji Ruchu i Symboliki Ciała (Instytut Tańca, Essen). Certyfikowany Instruktor Zumby. Instruktor Jogi – w drodze do certyfikacji. Stale rozwija swoje kompetencje uczestnicząc w wielu szkoleniach, kursach i warsztatach z zakresu szeroko rozumianej terapii poprzez taniec oraz świadomej pracy z ciałem, m.in.: Life-Art Process, Ruch Autentyczny, ¾ Dance, Medicine Movement, Danza Contemplativa, Taniec Kreatywny, Continuum Movement, Metoda Feldenkraisa, 5Rytmów®, Tańce w kręgu, Biodanza, Ritual Trance Dance, Haka, Dance Movement Therapy, Joga i wiele innych. Od ponad 12 lat propaguje walory choreoterapii i arteterapii w oddziaływaniach terapeutycznych i edukacyjnych, resocjalizacyjnych, także wobec osób nieprzystosowanych społecznie. Prowadzi w Polsce i za granicą specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli i pedagogów, psychologów i terapeutów, pracowników Domów Pomocy Społecznej, pracowników służby zdrowia, pracowników Służby Więziennej, animatorów, pracowników socjalnych, a także przyszłych arteterapeutów i choreoterapeutów.
Jako pierwsza w Polsce prowadzi terapię tańcem dla osób pozbawionych wolności. Autorka i koordynatorka nowatorskiego Projektu „WYSPA – taniec dla wolności” promującego terapię tańcem dla skazanych. Aktywnie zaangażowana w działania mające na celu zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób nieprzystosowanych społecznie oraz resocjalizację osób przebywających w zakładach karnych, czego efektem jest stworzenie kolejnego autorskiego Projektu „Kultura bez murów”.
Ponad 22 lata doświadczeń zawodowych, ponad 1000 godzin przebytych szkoleń, ponad 70 wygłoszonych referatów na konferencjach naukowych w Polsce i za granicą, ponad 2300 godzin praktyki na parkiecie. Autorka książek i wielu artykułów naukowych propagujących walory terapeutyczne i resocjalizacyjne tańca. Systematycznie wzbogaca swój warsztat pracy i poszukuje inspiracji do swoich działań, dzieli się wiedzą i doświadczeniem zarażając pasją i miłością do tańca.
Zapraszam serdecznie! Do zatańczenia razem! Ania